نشست جریان شناسی مدعی یمانی در دانشگاه ادیان و مذاهب

نشست جریان شناسی مدعی یمانی در دانشگاه ادیان و مذاهب
بروج – حجت الاسلام علی محمدی هوشیار در جمع اساتید و دانشجویان دانشگاه ادیان و مذاهب

به گزارش خبرنگارخبرگزاری«حوزه» ، نشست «جریان شناسی مدعی یمانی» که با حضور اساتید و دانشجویان دانشگاه ادیان در قم برگزار شد، حجت الاسلام علی محمدی هوشیار به بررسی پرونده احمدالحسن بصری پرداخت.

دسته بندی مدعیان مهدویت
وی در ابتدای این نشست با دسته بندی مدعیان مهدویت گفت: ما در این رابطه با سه گروه مواجه هستیم. اولین گروه کسانی اند که از صدر اسلام تا کنون ادعای مهدویت داشته اند و خود را مهدی موعود نامیده اند که در این میان شیعیان و اهل سنت زیادی چنین ادعایی داشته اند که البته ادعاهای مدعیان اهل سنت در این مورد بیشتر بوده است. گروه دوم کسانی اند که دیگران آنها را مهدی موعود می نامیدند و آنها در این مورد سکوت می کردند که شیعیان در این مورد بیشتر مبتلا بوده اند.

وی افزود: گروه سوم نیز افرادی هستند که خود را زمینه ساز ظهور امام زمان معرفی می کردند و این گروه نسبت به دو گروه دیگر همواره موفق تر عمل کرده اند. چون در روایات شاخصه خاصی برای زمینه سازان ظهور ذکر نشده است و اینها از همین مسئله به نفع خود بهره برده اند.

پژوهشگر فرق و ادیان افزود: در میان چنین گروه هایی افرادی مانند علی محمد باب ابتدا خود را باب امام عصر معرفی می کردند اما بعد ها خود را امام زمان نامیده و حتی ادعای نبوت و بالاتر از آن هم داشتند که احمد الحسن نیز چنین مسیری را طی کرده است.
قیام علیه حوزه علمیه
حجت الاسلام هوشیار در رابطه با آغاز فعالیت احمد الحسن گفت: وی پس از یک سال تحصیل در حوزه علمیه شهید صدر در کشور عراق در دهه ۹۰ میلادی ادعا کرد شبی امام زمان به خواب او آمده و به او فرموده که تو فرزند من هستی و وظیفه داری تا علیه فساد علمی در حوزه علمیه قیام کنی.
وی پس از مدتی خود را مهدی و سپس قائم نامید. سپس ادعا کرد من همان قائمی هستم که طبق روایات جهان را پر از عدل و داد خواهد کرد. احمد الحسن به این مقام بسنده نکرد وبعد ها خود را پیامبر خدا نامید و در گام بعدی ادعا کرد گوسفندی که در مکاشفه یوحنا ظاهر شده است همان رب الارباب است و رب الارباب خود اوست.

حیدر مُشَتَت همکار احمدالحسن و مدعی یمانی
حجت الاسلام محمدی هوشیار افزود: نکته جالب اینجاست که همزمان ۴ نفر از طلاب حوزه علمیه شهید صدر ادعایی مشابه داشتند که یکی از آنها حیدر مشتت یا ابا عبدالله الحسین القحطانی بود که شریک ادعای احمد اسماعیل بصری یا همان احمد الحسن شد. حیدر مشتت طبق برنامه ای از پیش معین شده خود را سید حسنی و یمانی موعود نامید و ادعا کرد احمدالحسن فرزند امام زمان و وصی پیامبر است.
البته این همکاری خیلی هم به طول نیانجامید و این دو پس از اینکه به اختلاف برخوردند یکدیگر را دجال معرفی کردند و نهایتا حیدر مشتت سال ۲۰۰۵ میلادی کشته شد و فضا برای فعالیت های احمدالحسن گسترش یافت.

اولین معارض این جریان
وی در رابطه با اولین معارض این جریان گفت: آیت الله العظمی سیستانی اولین شخصیتی بودند که در مقابل این جریان ایستادند و این ایستادگی باعث شد تا طرفداران احمدالحسن این مرجع تقلید بزرگوار را دجال سجستانی بنامند و برای قتل ایشان برنامه ریزی کنند.

توطئه قتل آیت الله العظمی سیستانی
این کارشناس فرق و ادیان افزود: طرفدار این جریان به رهبری شخص احمدالحسن، همزمان با ایام عاشورای حسینی که بسیاری از اهالی شهر نجف اشرف عازم کربلای معلی می شوند با جمع شدن در پادگان خودساخته ای در این شهر که در این ایام خلوت تر از همیشه بود تصمیم به عملی کردن نقشه ترور آیت الله سیستانی گرفتند که البته با هوشیاری پلیس این شهر شکست خورد و بسیاری از این افراد در پادگان خود کشته شدند.

واگذار کردن امتیاز احمدالحسن بودن
پژوهشگر عرفان های نوظهور در ادامه با اشاره به شکست طرح ترور آیت الله سیستانی گفت: در این اتفاق یا احمداسماعیل کشته شده و یا طبق اسنادی در همان سال به کشور استرالیا گریخته است و اکنون نیز مشغول فعالیت در عرصه واردات قطعات خودروهای سنگین می باشد. وی افزود: به هر حال بعد از آن اتفاق ۴ گروه مختلف ادعا کردند که احمد الحسن نزد ماست و این در حالی است که موضع گیری ها و فعالیت های این گروه ها بر ضد هم صورت می گیرد و مشخص است که مدعیان جدیدی در حال استفاده از امتیاز نام جریان احمدالحسن هستند.

ادعای سازنده مستند ظهور
حجت‌الاسلام محمدی هوشیار با اشاره به فردی که مستند وی حتی از صداوسیما نیز پخش شده است گفت: فردی به نام عبدالله هاشم که مستند ظهور را ساخت و متاسفانه این مستند از صداوسیما نیز پخش شد بعد از بازگشت از ایران خود را پیرو احمدالحسن معرفی کرده و ادعایش این بود که وی کسی است که بعد از احمدالحسن آمده و بعد از وی نیز مهدی موعود ظهور خواهد کرد.

هدف جریان احمدالحسن
وی با تاکید بر اینکه هر جریانی یک جامعه هدف دارد، جامعه هدف جریان مدعی یمانی را حوزه های علمیه خواند و افزود: برای برخی جای تعجب است که چطور میشود طلبه ها جذب چنین جریاناتی می شوند اما باید دانست در طول تاریخ افراد زیادی که جزء بزرگان زمان خود شناخته می شدند گرفتار جریانات انحرافی شدند که از زمان زیدیه و واقفیه گرفته تا شیخیه و بابیه همواره افراد بزرگی نیز در بین منحرفین دیده می شوند.

دلیل نفوذ در حوزه علمیه
این پژوهشگر فاصله گرفتن حوزه های علمیه از روایات اهل بیت علیهم السلام را دلیل اصلی نفوذ چنین جریاناتی در حوزه علمیه دانسته و افزود: کار اصلی چنین گروه های دست بردن در روایات و تقطیع و تحریف روایات است. اگر طلاب ما آشنایی خوبی با روایات داشته باشند قطعا دچار انحراف نخواهند شد و مشکلات این گروه ها را متوجه خواهند شد.

فعالیت های گسترده جریان مدعی یمانی
وی افزود: اینها در نجف اشرف حوزه علمیه و دانشگاه تاسیس کرده اند و شبکه ماهواره ای المنقذ و رایات را نیز راه اندازی کرده اند. یکی از فعالیت های ویژه این جریان برگزاری نماز جمعه های خانگی در شهر های کوچک و بزرگ است و برایشان هیچ اهمیتی ندارد که جمعیت نمازگزاران چقدر باشد، بلکه هدف اصلی تعداد نماز جمعه هاست.

ادعا در عرصه سیاست
این کارشناس فرق و ادیان افزود: ادعای فرقه مدعی یمانی در عرصه سیاست این است که دموکراسی و انتخابات مورد قبول شان نیست و حکومت باید به وصی پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله وسلم که به ادعای آنها همان احمدالحسن بصری است واگذار شود و با همین ادعا وی نامه ای به سران کشورهای اسلامی نگاشته و از آنها خواسته که حکومت خود را به وی واگذارند. وی افزود: البته حمایت از جریان اخیری که در بصره رخ داد باعث شد دولت عراق حساسیت بیشتری نسبت به این جریان به خرج دهد و برای اولین بار موکب های این جریان در مسیر پیاده روی اربعین جمع شد.

ادعا در مباحث فقهی
پژوهشگر عرفانهای نوظهور در ادامه با ذکر مثالهایی به بررسی برخی انحرافات فقهی این جریان اشاره کرد و افزود: یکی از ادعاهای آنها این است که اگر کسی یک عمر نماز قضا داشتخ باشد، با خواندن یک روز نماز قضا در شب ۲۳ ماه مبارک رمضان همه نمازهای قضای وی جبران می شود. احمدالحسن در حکم دیگری اموال مخالفین خود را محترم نمی داند و آنها را نجس خوانده است.

ادعا در مباحث اعتقادی
حجت الاسلام محمدی هوشیار گفت: وی در معرفی خود به عناوین یمانی، سفیر الامام، قائم، امام عصر و نبی الله بسنده نکرده و ادعاب الوهیت دارد.
همچنین در پاسخ به این سوال که چرا تو آمده ای اما امام زمان ظهور نکرده است چنین پاسخ می دهد: پدر من دچار منیت شده و لذا روح القدس به من دستور آمدن داده است و هر وقت وی از منیت رهایی یابد ظهور خواهد کرد.

درباره نویسنده

171مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2021 گروه فرهنگی بروج. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی