نشست پژوهشی در موسسه بهداشت معنوی

نشست پژوهشی در موسسه بهداشت معنوی

بروج – نشست پژوهشی در موسسه بهداشت معنوی

به نقل از سایت خبرگزاری رسا: حجت الاسلام هوشیار با اشاره به اینکه جریان های انحرافی سه سناریوی بسیار حرفه ای برای جذب افراد دارند، گفت: یکی از سناریوهای آنها این است که مردم را نسبت به نظام اسلامی و علما بدبین کنند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، حجت الاسلام هوشیار در سلسله نشست های هم اندیشی علمی با موضوع عرفان های نوظهور که عصر امروز در سالن جلسات اداره تبلیغات اسلامی استان قم برگزار شد، به جریان شناسی مسأله «احمد الحسن» پرداخت و گفت: با توجه به گستردگی ادعاهای این شخص می توان این جریان انحرافی را از ساحت های مختلف اعم از فقه، کلام، عرفان و غیره مورد بررسی قرار داد.

کارشناس فرق و ادیان زندگی نامه احمد الحسن را شرح داد و اظهار داشت: وی حدود ۵۴ ادعای کذب دارد که همه آنها کاذب و باطل است؛ احمد اسماعیل که بعدها برای اینکه خود را به امام زمان نسبت دهد به احمد الحسن تغییر هویت داد بعد از فروپاشی حکومت بعثی‌ها در عراق اعلام موجودیت کرد؛ در واقع دانشجوی ترک تحصیل کرده رشته عمران در شهر بصره است که دو سالی هم در حوزه علمیه شهید صدر مشغول تحصیل می‌شود و ناگهان بنا به دلایلی مدعی جانشینی امام عصر شده و با دستاویز قراردادن قیام وعده داده شده یکی از زعمای شیعه(یمانی) مدعی می‌شود که یمانی اوست.

وی با اشاره به اینکه احمد الحسن خود را به پنج واسطه فرزند امام زمان و جانشین ایشان معرفی می‌کند، بیان کرد: او در ابتدای قیام مدعی ملاقات با امام عصر(عج) درخواب و بیداری بود و الان هم مدعی است که ملاقات با ائمه اطهار(ع) در اراده خود او است.

حجت الاسلام هوشیار با بیان این که احمد الحسن خود را طبق حدیث وصیت اولین مهدی بعد از امام مهدی(عج) می‌داند ابراز داشت: وی در حوزه علمیه شهید صدر با حیدر مشتت آشنا شد و با همدیگر قرار گذاشتند احمد الحسن نقش امام زمان و حیدر مشتت نقش یمانی را برعهده بگیرد و در کشورهای مختلف از جمله ایران برای احمد الحسن تبلیغ کند.

پژوهشگر عرفان های نوظهور خاطرنشان کرد: حیدر مشتت در سال ۱۳۸۱ در قم با راه اندازی گروهی از حرم حضرت معصومه(س) تا جمکران را با شعار «ظهر المهدی» راهپیمایی کرد که از سوی مأموران امنیتی دستگیر شد؛ در این هنگام احمد الحسن هیچگونه حمایتی از وی به عمل نیاورد و همین موضوع سبب شد حیدر مشتت پس از آزادی با احمد الحسن اختلاف پیدا کند که در نهایت به مرگ حیدر در راه کوفه منجر شد.

وی با تأکید بر اینکه طرفداران و مبلغان احمد الحسن در ایران در حال تبلیغ این جریان هستند به تشریح برخی اقدامات انها پرداخت و ابراز داشت: انتشار هفته نامه ظهور در تلگرام، برنامه رادیو زمانه ظهور، انجام مناظرات تلگرامی صوتی، راه اندازی بیش از ۵۰ کانال و گروه تلگرامی فعال، راه اندازی هفت وب سایت رسمی، صفحات رسمی فیسبوک، راه اندازی مؤسسه وارثین ملکوت، تأسیس مکاتب رسمی در عراق، تأسیس حوزه و دانشگاه، راه اندازی شبکه های ماهواره ای و همکاری با شبکه های معاند با تشیع، اختلاف افکنی میان شیعه و سنی، تبیلغ چهره به چهره و میدانی، دیوار نویسی در شهر و روستا، پخش بروشور و شب نامه، تبیلغ در کشورهای مختلف، برگزاری نماز جمعه در شهرها و روستاها، تمرینات ورزشی و آمادگی دفاعی، جمع آوری کمک های نقدی و غیره از جمله اقداماتی است که مبلغان احمد الحسن انجام می دهند.

حجت الاسلام هوشیار با اشاره به اینکه جریان های انحرافی بسیار سازمان یافته و منسجم همه فضای مجازی را تحت کنترل خود گرفته اند، عنوان کرد: عدم برخورد قاطع با جریان های انحرافی سبب شده است تا این جریانات آرام آرام به میدان آمده و تبلیغ میدانی داشته باشند؛ اماکن متبرکه از جمله بهترین مکان های تبلیغی آنها به شمار می رود.

کارشناس فرق و ادیان افزود: نکته ابهام برانگیز این است که مقتدا صدر در عراق رابطه بسیار تنگاتنگی با احمد الحسن دارد و افزون بر این با سایر فرق انحرافی همچون جریان عبدالحسن مرسومی و غیره ارتباط خوبی برقرار کرده است.

حجت الاسلام هوشیار با اشاره به اینکه جریان های انحرافی سه سناریوی بسیار حرفه ای برای جذب افراد دارند، ابراز داشت: یکی از سناریوهای آنها این است که مردم را نسبت به نظام اسلامی، رهبری، مراجع تقلید و علما بدبین کنند و بدین ترتیب افراد را جذب کنند.

پژوهشگر مدعیان مهدویت در پایان بر ضرورت کار تحقیقاتی بر احادیث مهدویت تأکید کرد و خطاب به حوزه های علمیه اظهار داشت: همه علما، مبلغان و طلاب باید در زمینه مهدویت در جامعه روشنگری کنند و نیروهای مناظره گری تربیت کنند تا با شبهات مقابله کرده و اثرگذاری جریان های انحرافی را ریشه کن کنند./۸۴۱/پ۲۰۲/س

درباره نویسنده

171مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2021 گروه فرهنگی بروج. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی