ارتباط دولت احمدیه و محمدیه با احمدالحسن البصری

ارتباط دولت احمدیه و محمدیه با احمدالحسن البصری

بروج – دولت احمدیه یا دولت محمدیه

روایتی که دولت امام دوازدهم را دولت احمدیه نامیده است به چه معناست؟ آیا این روایت به دولت احمدالحسن اشاره ندارد؟
در روایتی از کتاب الزام الناصب به پرچم محمدی و دولت احمدی اشاره شده است که اتباع احمد بصری آن روایت را مصادره به مطلوب کرده و با استفاده از مشابهت اسمی و تقطیع روایت، در صدد سوء استفاده می‏باشند. در پاسخ عرض می‏شود که:
اولاً این روایت در کتب معتبر شیعی نیامده و برای اولین بار به نقل از محمد بن طلحه شافعی(از علمای اهل سنت) در کتاب الزام الناصب ذکر شده و پس از آن نیز در هیچکدام از کتب شیعی ذکر نشده است.
ثانیاً این عبارت بخشی از خطبه البیان است که بر اساس دیدگاه تمامی علمای شیعه ، این خطبه؛ ساخته و پرداخته دست غالیان بوده و فاقد اعتبار است.
ثالثاً در ادامه همین عبارت، اشاره به سال ظهور می‏کند که با همین مساله صریح روایات در تعارض است:
عَنْ أَبِی بَصِیرٍ عَنْ أَبِی عَبْدِ اللَّهِ(ع) قَالَ: سَأَلْتُهُ عَنِ الْقَائِمِ(ع) فَقَالَ «کَذَبَ الْوَقَّاتُونَ إِنَّا أَهْلُ بَیْتٍ لَا نُوَقِّتُ‏». تعیین کنندگان وقت ظهور دروغ گفتند. ما اهل بیت نیز وقت تعیین نمی‏کنیم.
علاوه بر آن، با گذشت زمان تعیین شده در عبارت منسوب به امیرالمؤمنین(ع)، این متن فاقد اعتبار خواهد بود. چنانچه در متن خطبه آمده است:
«فیظهر عند ذلک صاحب الرایه المحمّدیه و الدوله الأحمدیه القائم بالسیف الحال الصادق فی المقال یمهد الأرض و یحیی السنّه و الفرض سیکون ذلک بعد ألف و مائه و أربع و ثمانین سنه من سنی الفتره بعد الهجره»
در آن زمان، صاحب پرچم محمدی و دولت احمدی و قائم به شمشیر و راست‏گو در گفتار ظهور خواهد کرد. زمین را آماده می‏کند و سنت را زنده می‏کند و این بعد از هزار و صد و هشتاد و چهار سال پس از هجرت محقق می‏شود.

درباره نویسنده

171مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2021 گروه فرهنگی بروج. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی